Multimediální projekt mapující minulost i současnost vsetínského hokeje

ROZHOVORY (2020)

Dokumentárním seriálem rozhovorů FENOMÉN VSETÍN: Mnoho příběhů, jeden klub vyvrcholily na jaře 2020 oslavy 80. narozenin vsetínského hokeje. Rozhovory vznikaly po dobu dvou let a u příležitosti jubilea vycházely primárně na facebookové stránce klubu. Pro archivní účely byly rovněž umístěny na Youtube kanál. Počet dílů se prozatím zastavil na počtu čtyři, případná další pokračování prozatím stopnuly restrikce a dopady koronavirové krize. Každý díl se věnuje vybranému momentu z historie valašského oddílu – období postupů z nejnižších hokejových pater do extraligy, prvnímu mistrovskému titulu nebo třeba sondě do zákulisí zelenožlutého fenoménu.

Zbrojovka zvedá prapor
Ladislav Maršalík, Petr Husička, Josef Vrána

Rok 1987 byl pro vsetínský hokej přelomový. Hráči, kteří v dorostenecké kategorii vybojovali postup do nejvyšší soutěže, se po letech vrátili domů. A doplnění o posily z tehdejšího Gottwaldova na čerstvě zastřešeném stadionu na Lapači vyvedli Zbrojovku z bludného kruhu krajských přeborů, aby vztyčili její prapor v 2. NHL. Postupem času mělo být dokonce ještě líp… V prvním díle dokumentárního seriálu rozhovorů FENOMÉN VSETÍN: Mnoho příběhů, jeden klub hovoří obránce Ladislav Maršalík, útočník Petr Husička a dlouholetý předseda klubu Josef Vrána.

Zlato pro nováčka
Miroslav Barus, Luboš Jenáček, Tomáš Zetek

Nástup divokých 90. let zastihl vsetínský hokej v obrovském rozmachu. Zbrojovka nejprve v roce 1991 vybojovala postup do druhé nejvyšší soutěže a už o čtyři roky později na Valašsku vítali extraligu. Aby toho nebylo málo, nováček hned ve své první sezoně mezi elitou šokoval celé hokejové hnutí, když ve finále porazil favorizovaný Zlín a slavil senzační zlaté medaile. Při výročí 80. let nejvyšší soutěže označila veřejnost právě tento moment za největší událost její historie. V druhém díle dokumentárního seriálu rozhovorů FENOMÉN VSETÍN: Mnoho příběhů, jeden klub hovoří útočníci Miroslav Barus a Luboš Jenáček, do historického kontextu vsadí legendární triumf Valachů komentátor O2TV Sport Tomáš Zetek.

Za oponou
Petr Husička

Jak fungoval extraligový Vsetín v 90. letech? Co stálo za úspěchy klubu z malého okresního města? Proč za Valachy nikdy nenastoupil Zdeno Chára a Martin Ručinský stihl jen jeden zápas? A jakou roli sehrála limonáda na zelenožlutých dresech? Ve třetím díle dokumentárního seriálu rozhovorů FENOMÉN VSETÍN: Mnoho příběhů, jeden klub poodkryl pokličku hokejového zázraku Petr Husička, dlouholetý činovník oddílu.

Valašský Klondike
Radim Tesařík, Radek Bělohlav, Michal Broš, Jan Srdínko, Luděk Bukač

Po senzačním mistrovském titulu, který Vsetín coby extraligový nováček vybojoval v roce 1995, zavládlo na Valašsku zlaté klima. Hokejisté v zelenožlutých dresech dominovali soutěži až do přelomu milénia. V čem bylo kouzlo poslední ligové dynastie? Jak fungovala kabina vítězů? V dalším díle dokumentárního seriálu rozhovorů FENOMÉN VSETÍN: Mnoho příběhů, jeden klub hovoří vsetínský odchovanec Radim Tesařík a dále hráči, kteří na Lapač přišli z jiných koutů republiky: Radek Bělohlav, Michal Broš a Jan Srdínko. Svůj pohled přidává také trenér národního týmu Luděk Bukač starší.

KRONIKA (2019)

Od chvíle, kdy Vsetín na hokejové mapě vztyčil svoji vlajku, uběhlo v říjnu 2019 již osmdesát let. Kronika popisuje cestu klubu od skromných začátků v příšeří druhé světové války přes období šesti extraligových titulů na přelomu milénia až do dnešní doby, kdy Valaši bojují ve druhé nejvyšší soutěži. Obsáhlá publikace přináší příběhy jednotlivých sezon, které vsetínští hokejisté odehráli v letech 1939-2019, portréty klubových legend a celou řadu dosud nepublikovaných fotografií. Kniha je doplněna o cennou statistickou část, v níž čtenáři naleznou kompletní výsledky či tabulky včetně rekordů a zajímavostí vsetínského hokeje.

KOUPIT

KARTIČKY (2019)

Limitovaná edice sběratelských karet legend vsetínského hokeje vyšla na podzim 2019 v rámci oslav 80. narozenin klubu. První série sestává z kartiček 39 osobností (podle roku založení 1939), druhá pak vyšla jako dárkový box. Ten obsahuje všech devětatřicet základních karet, jejich náhodné tři paralelní verze (Rainbow, Rainbow Cube a Ice Water), kartičky s originálními podpisy hráčů (Anniversary Autograph) a také insertní karty Game Used Material obsahující části hrané výstroje: Glove (rukavice, Jiří Dopita), Blocker (vyrážečka, Lukáš Plšek), Jersey (dres, Daniel Vaněk), Elbow Pad (chránič lokte, Radim Tesařík) nebo Stick (hokejka, Ondřej Němec). Memorabilia karty jsou u vybraných hráčů ve třech verzích v základní limitaci x/30, verze Rainbow x/5 a 1/1, x/2. Kartičky vyšly ve spolupráci s tradičním českým výrobcem OFS Cards

KOUPIT

MY SE VRÁTÍME! (2017)

Historická, osudová, přelomová. Taková byla pro vsetínský hokej sezona 2016/2017. Valaši v ní vybojovali postup do WSM Ligy a přesně deset let po kontroverzním vyloučení z extraligy oslavili návrat do profesionální soutěže. Publikace plná fotografií přibližuje jejich spanilou jízdu základní částí, dramatické boje v play-off i nevyzpytatelnou kvalifikaci proti Havlíčkovu Brodu a Jablonci nad Nisou. „My se vrátíme,“ znělo heslo, kterým fanoušci hnali své hráče za postupem. Ti ho na konci náročné cesty proměnili ve skutečnost.

KOUPIT

FENOMÉN VSETÍN PLUS (2014)

Speciální limitovaná edice úspěšného titulu Fenomén Vsetín představuje velkolepý projekt, který vyšel u příležitosti 20 let od první sezony vsetínského klubu v nejvyšší soutěži. Jeho základ tvoří kniha, která je oproti původní edici z roku 2011 rozšířena o nové rozhovory v čele se zbrusu novou kapitolu Kontext. V té se o vztahu ke klubu rozpovídal například sportovní komentátor Robert Záruba, dlouholetý kustod Zdeněk Markytán nebo autor hymny „Stávajte ogaři“ Pavel Husár ze skupiny Fleret. Kniha je doplněna o barevnou fotogalerii a cennou statistickou část - v té čtenáři naleznou kompletní sestavy, výsledky či tabulky Vsetína od jeho první mistrovské sezony 1939/1940 včetně klubových rekordů a zajímavostí.

Součástí projektu je 5 DVD s 10 nejdůležitějšími zápasy vsetínského klubu v celé jeho historii. Díky České televizi, která pro tyto účely poskytla práva na videomateriál, si každý hokejový fanoušek může připomenout legendární první valašské finále, které trefou v 18. vteřině prodloužení čtvrtého zápasu rozhodl vsetínský kapitán Rostislav Vlach, stejně jako rekord Tomáše Sršně v semifinále play off 1997 proti Pardubicím nebo nervy drásající baráž z roku 2006 s Ústím nad Labem. Vedle toho v ručně vyrobené dřevěné krabičce naleznete fragment hokejky, kousek dresu a originální puk značky Gufex se zlatým potiskem.

DVD 1
Finále extraligy 1995, čtvrtý zápas série: Zlín - Vsetín 1:2p
Finále extraligy 1996, pátý zápas série: Vsetín - Litvínov 2:1
DVD 2
Semifinále extraligy 1997, první zápas série: Vsetín - Pardubice 10:1
Finále extraligy 1997, třetí zápas série: Vítkovice - Vsetín 0:2
DVD 3
Finále extraligy 1998, třetí zápas série: Třinec - Vsetín 1:3
Semifinále extraligy 1999, pátý zápas série: Vsetín - Sparta 1:0sn
DVD 4
Finále extraligy 1999, třetí zápas série: Zlín - Vsetín 2:4
Finále extraligy 2000, třetí zápas série: Vsetín - Sparta 0:1
DVD 5
Finále extraligy 2001, čtvrtý zápas série: Sparta - Vsetín 1:4
Baráž o extraligu 2006, šestý zápas série: Ústí nad Labem - Vsetín 0:1
Kniha je vyprodaná

FENOMÉN VSETÍN (2011)

Kniha mapuje novodobou historii vsetínského hokejového klubu prostřednictvím rozhovorů s klíčovými osobnostmi, které se na ní zásadním způsobem podílely. Na léta vzestupu vzpomíná například Ivo Pešat, období největší slávy okomentoval i Jiří Dopita, svůj pohled na pád do hokejového podpalubí přidá mimo jiné Oldřich Štefl a nejnovější éru znovuzrození přiblíží i trenér Luboš Jenáček. Ikonická kniha vsetínského hokeje je rozčleněna do čtyř kapitol, které dohromady obsahují šestadvacet rozhovorů:

  • Vzestup (1987 - 1992): Miroslav Janošek, Josef Holubec, Jaroslav Plachtovič, Jiří Vodák, Ivo Pešat.
  • Vrchol (1993 - 2001): Petr Husička, Roman Zubík, Horst Valášek, Rostislav Vlach, Tomáš Sršeň, Roman Čechmánek, Jiří Dopita, Alexej Jaškin.
  • Pád (2002 - 2007): Oldřich Štefl, Jiří Hudler, Tomáš Demel, Ondřej Němec, Lukáš Navrátil, Josef Turek, Radovan Biegl, Roman Stantien.
  • Restart (2008 - 2011): Stanislav Pavelec, Josef Mikeš, Daniel Vaněk, Radim a Daniel Tesaříkovi, Luboš Jenáček.
KOUPIT

O PROJEKTU

Fenomén Vsetín je dlouhodobý multimediální projekt mapující historii i současnost vsetínského hokeje v originálním pojetí a kontextu. Odstartoval stejnojmennou knihou (2011), která po velkém zájmu fanoušků vyšla v rozšířené úpravě v rámci dárkového balení ze dřeva (2014). Na jaře 2017 se projekt rozrostl o fotopublikaci s podtitulem „My se vrátíme!“. Ta prostřednictvím více než stovky snímků vzdala hold tehdejšímu postupu Valachů do první ligy, šlo o historický návrat do profesionální soutěže po deseti letech od kontroverzního vyloučení klubu z extraligy. Podzim roku 2019 se nesl ve znamení oslav 80. narozenin vsetínského hokeje. U této příležitosti vyšla sběratelská edice kartiček největších klubových legend a také výpravná kronika, která se dopodrobna věnuje vývoji hokeje ve Vsetíně od začátků za druhé světové války až po současnost. Na jaře 2020 získal Fenomén Vsetín podobu videorozhovorů s klíčovými postavami jednotlivých historických etap.

O AUTOROVI

Autor projektu Václav Trávníček (1987) působí jako hokejový činovník, publicista a historik. Začínal coby novinář, prošel řadou tištěných i online médií. Svůj první článek publikoval v roce 2002 na webových stránkách vsetínského klubu. Zúčastnil se světových šampionátů všech věkových kategorií, v roce 2010 byl u hokejové loupeže století na MS v Německu. O rok později napsal knihu Fenomén Vsetín, ze které se v průběhu dalších let vyvinul samostatný projekt. Na klubové úrovni kromě Vsetína pracoval pro Kometu Brno, kde v roli PR manažera mohl s týmem oslavit dva mistrovské tituly (2017 a 2018). Tyto úspěchy zaznamenal v dokumentárním snímku KOMETA:FILM (Z nebe do pekla a zpět), který vysílala jak kina, tak Česká televize (2019). Podílí se na vybraných projektech hokejového svazu a působí i v univerzitním hokeji. Dlouhodobě se věnuje marketingu ve sportovním prostředí.